Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Kasko ve Trafik Sigortası arasındaki farkları 4 maddede kısaca inceleyelim:

1) Trafik Sigortası zorunludur, Kasko ise isteğe bağlı olarak yapılır.

Kasko ve Trafik Sigortası arasındaki farklar konusunda en fazla öne çıkanı; trafik sigortasının devlet tarafından zorunlu kılınması, kaskonun ise isteğe bağlı olarak yapılmasıdır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır.

 

2) Zorunlu Trafik Sigortası karşı tarafın hasarlarını karşılar, Kasko ise sizin hasarınızı karşılamaktadır.

Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa verilen hasarları karşılar. Sizin karşı tarafa olan sorumluluğunuzu ödediğinden, devlet tarafından zorunlu kılınmıştır.

Kasko sigortası kaza durumunda aracınızın hasarını ve sizin sağlık masraflarını güvence altına almaktadır. Bu çeşitli teminatlarla genişletilebilir. Aracınızdaki yolcuların sağlık masrafları, hırsızlık, deprem, yangın, su baskını, terör gibi durumlar güvence altına alınabilir.

 

3) Zorunlu Trafik Sigortasının teminat kapsamı ve limitleri, Kasko Sigortasına göre farklıdır.

Trafik sigortasının kapsamı her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve sabittir. Herhangi bir hasar limit aşımında sigortalı bunu cebinden karşılamak zorundadır.

Kasko için bu limitler sigorta sahibinin isteğine göre genişletilebilir. Ayrıca, kasko poliçenizde İhtiyari Mali Mesuliyet güvencesi olması durumunda trafik sigortasının limiti aşan kısmı kasko tarafından güvence altına alınır.

 

4) Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası arasındaki fiyat farkı değişkenlik gösterir.

Trafik sigortasının teminatları dar kapsamlı ve karşıladığı riskler farklı olduğu için  trafik sigortasının fiyatları kaskoya göre dolayısıyla daha düşüktür. Trafik sigortası fiyatları için devlet bir tavan fiyat belirler. Sigorta şirketleri bu tavan fiyatı aşamaz. Zorunlu trafik sigortası teminatları her sigorta şiketi için aynı olduğundan dolayı, en uygun fiyatı veren şirketten yaptırmak sizin için daha mantıklı olacaktır.

Kasko için ise durum farklıdır. Tavan fiyat olmadığından dolayı poliçe ücreti seçilen kasko türüne ve teminat kapsamlarına göre tamamen değişiklik gösterir.

Trafik sigortası yaptırırken en ucuz fiyatı veren şirketi tercih edebilirsiniz ama kasko için her şeyden önce teminat kapsamlarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Güvendiğiniz bir sigorta acentesi ile özenli şekilde bu teminatların üstünden geçmenizde fayda vardır.

Scroll to Top

Sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi ziyaret ederek, çerez kullanımına onay vermiş sayılırsınız.